X
Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).
statické stránky
kontaktní formulář
chci zaslat dotaz

Mykózy a plísně

Chytrá houba - Pythium oligandrum

 

Mykózy jsou jedním typem postižení člověka zahrnovaného do skupiny mykotických onemocnění, tedy onemocnění a stavů působených příslušníky říše hub (Fungi). V tomto konkrétním případě se jedná o onemocnění, kdy mikroskopické houby aktivně penetrují sliznice a tkáně člověka jako praví parazité.

Jako nejzávažnější postižení se jeví infekce vnitřního prostředí lidského organizmu, kdy k rozvoji onemocnění vede například závažné oslabení obranyschopnosti lidského organizmu v souvislosti s jinou těžkou chorobou nebo stavem. Druhou kategorii představují onemocnění kůže a kožních struktur (vlasů, vousů, nehtů). Přestože tato onemocnění působená mikroskopickými houbami nejsou život ohrožujícím stavem, dokáží postiženého velmi potrápit. Jejich získání je také jednodušší a častější, než u mykóz vnitřních orgánů, proto také ve svém výskytu tyto závažné stavy mnohonásobně převyšují.

Faktory, které mikroskopickým houbám umožňují vniknutí a rozvoj ve tkáních člověka, můžeme rozdělit na celkové a lokální. I přes toto rozdělení neexistuje žádné pravidlo a přesná hranice, která by vymezovala, a nebo spojovala některý rizikový faktor s přísně vyhraněným typem infekce. Na druhé straně však vyšší počet rizikových faktorů přítomných u jedince přispívá k značnému zvýšení rizika rozvoje mykózy.

Povrchové struktury lidského těla a volně dostupné sliznice jsou napadány převážně na místech s vyšší frekvencí osob, jako je chůze naboso po hotelových kobercích, rohožích společných koupelen, bazénů a saun, stejně jako ve volné přírodě.

Vznik mykóz negativně ovlivňuje nadváha a extrémní sporty zatěžující chodidla, nutnost nošení neprodyšné pracovní obuvi, promiskuita a v neposlední řadě nadužívání chemie (olejové a pěnové koupele, intimní a abrazivní kosmetika, antiperspiranty, atd).

Léčba mykóz je o mnoho složitější, než jak je tomu u jiných infekcí, to vzhledem k tomu, že se v tomto případě jedná o zcela odlišné organizmy. Z hlediska „samoléčitelství“ je v lékárnách k dispozici celá řada volně prodejných preparátů, které je možné použít s různým úspěchem. Bohužel však bývají často použita v rozporu s dodaným návodem, v domácnostech nevhodně skladovaná a pak užita i dlouho po konci expirace. Výsledkem se pak v těchto případech mohou stát mikroskopické houby na příslušný preparát rezistentní, u pacienta se mohou vytvořit různé formy alergických reakcí.

Charakteristickou vlastností chytré houby je jednak to, že se Pythium oligandrum chová jako predátor, který se vyživuje z buněk jiných mikroskopických hub až neskutečně rychlé, někdy v řádu pohých několika desítek minut. Druhým efektem je produkce velkého množství užitečných enzymů, které chytrá houba produkuje pro lepší pronikání vlastních vláken do buněk hostitele.

Dlouhodobé, více než 10 let, sledování účinků biopreparátů s Pythium oligandrum opravňuje ke konstatování, že použití biopreparátů postavených na přítomnosti životaschopných zárodků chytré houby, P.p. oligandrum, má své oprávněné postavení jako alternativa proti mykózám kůže a pro mírnění projevů řady dermatologických postižení.

Hlavním pozitivem těchto biopreparátů je, že se živí pouze plísní a nemají tudíž schopnost atakovat lidské tkáně. Bez přítomnosti plísní a mykóz z ošetřené lokality rychle mizí. Tyto biopreparáty jsou naprosto netoxické, přestože během svého působení produkuje celou řadu enzymů a dalších látek. Toto je naopak příznivé při aplikaci biopreparátů u atopického ekzému, lupénky a hnisajících ran.

Chytrá houba je univerzální pro všechny osob bez omezení jejich věku či jejich onemocnění. Tato univerzálnost se vztahuje také na možnost kdykoliv dle potřeby použití biopreparátů opakovat, protože u tohoto biologického systému není možný vznik rezistence.

Chytrá houba je čistě ekologický prostředek, který má široké spektrum mykoparazitárního účinku, nelze ho předávkovat, je bez vedlejších a nežádoucích účinků.

Je však potěšitelné, že se daří určitý návrat k přírodě a že se objevuje ekologická možnost, jak účinně zasáhnout mikroskopické houby při jejich parazitických projevech na kůži a sliznicích. Jedná se sice o preparát kosmetický a jeho správné použití vyžaduje určitou dávku trpělivosti a dodržení návodu na použití, na základě zjištěných skutečností se však dá potvrdit, že se jedná o preparát velmi účinný a biologicky čistý.